WhatsApp
WhatsApp
  • 05445859553

05445859553

Haber Detayı

Rizeden Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

06 Nisan 2021, 02:33
Rizeden Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

Rizenin neyi meşhur merak edenlere Rize’nin en meşhur olan doğal güzelliklerinden bahsetmemek olmaz. Bu doğal güzelliklerin sunmuş olduğu eşsiz tabiata ulaşanlar için ise geri dönüş yolunda alınacak hediyeler önem kazanır. İşte eşsiz tabiatı ile unutulmaz bir deneyim yaşatacak Rize ziyareti sonrası alınabilecek hediyelik eşyalar;

Bakır Tava

Rize’nin bakır ürünleri dünya çapında üne sahip olmakla birlikte özellikle bakır tavalar, yöresel lezzetlerin daha da lezzetli olmasını sağlama konusunda benzersiz bir avantaj sağlar. Bakır tavalar muhteşem bir hediye olacaktır.

Anzer Balı

Ünü bölgeyi ve ülkeyi aşarak dünyaya yayılan Anzer Balı, Anzer Yaylası ziyareti sonrasında alınabilecek organik hediyelerin başında gelir. Dolayısıyla hediye arayışında olanlar eşyalar yerine doğal lezzetlere de yönelebilir.

Hasır İskemle

Rizenin neyi meşhur merak edenlere karşılaşmaları halinde benzersiz bir tutku ile bağlanacakları hasır iskemlelerden bahsedilmelidir. El işçiliği ile hazırlana hasır iskemleler; sağlam yapıları, efektif tasarımları ve kolay kullanım özellikleri ile en doğru hediye tercihi olabilir.

Rize Çayı

Rize’ye gelip de çaysız geri dönmek olmaz. Dolayısıyla en sevilenlere hediye arayışında olanlar yine Rize dağlarının sert yamaçlarında kusursuz el işçilikleri ile toplanan çayları kullanabilir.

Hemşin Çorabı

Çorap deyip geçmemek gerekir ki Hemşin Çorabı yine Rize’nin dünya çapında üne sahip ürünleri arasında yer almaktadır. Koyun yününden yapılan çorap, Hemşin ve Çamlıhemşin ilçelerinin yöresel eşyaları arasında yer alır. Aynı zamanda bu çorapların yöresel motifler ile süslendiği de belirtilmelidir.

Mısır Ekmeği

Karadeniz bölgesinin eşsiz lezzetlerinden olan mısır unu Rize’de ekstra özellikler içererek oluşturulur. Dolayısıyla Rizeden alınabilecek hediyelik eşyalar arasında doğal mısır unundan yapılmış mısır ekmeğinin tercih edilmesi de mümkündür.

El Yapımı Yöresel Eşyalar

Rize’nin yöresel el işçilikleri ile değer kazanmış pek çok eşyası bulunur. Yöresel motiflerin ve bölgesel dokunuşların son derece derinlikli olarak hissedildiği bu el yapımı yöresel eşyalar, uzun süre akıllarda kalacak hatırların canlı tutulmasını sağlayacaktır.

Yöresel Kıyafetler

Rize’nin el yapımı eşyaları, doğal güzellikleri ve organik lezzetleri kadar yöresel kıyafetleri de meşhurdur. Bu kıyafetlerden birini tercih ederek benzersiz bir yöresel hediye vermek mümkündür.

Şimşir Kaşık

Lif yapmayan, kolay çatlamayan, kırılmayan veya deforme olmayan yapısı ile Şimşir Kaşık, Rize’den dünyaya açılan oldukça bilindik bir tahta kaşıktır. Tamamen doğal içeriğe sahip olan bu kaşık, Rize’nin dere yatakları ve kayalıklarında yetişen Şimşir Ağacı’ndan yapılmaktadır ve benzersiz bir hediye olmaya adaydır.