WhatsApp
WhatsApp
  • 05445859553

05445859553

Haber Detayı

Rize Kalesi Nerede? Rize Kalesine Nasıl Gidilir ?

20 Mart 2021, 02:33
Rize Kalesi Nerede?  Rize Kalesine Nasıl Gidilir ?

Rize kalesi tarihçesi köklü bir geçmişe ev sahipliği yaptığı gibi aynı zamanda pek çok farklı dönemde yapının belli alanlarına yapılan eklemeler ile bugünkü görünümünü kazanmıştır. Üzerinde birçok farklı medeniyetin kültürel dokunu olan kale, Rize’nin de simgeleri arasında almaktadır.

Rize Kalesinin iç bölümünün yaklaşık olarak 6. Yüzyılın ortalarında inşa edildiği düşünülür ve bununla birlikte kalenin dış çehresine yönelik yapılan bir diğer önemli dokunuş ise 13. Yüzyılda gerçekleşmiştir. 480 metrekare alan üzerine inşa edilmiş olan bu ihtişamlı yapı, tarihsel esintileri Rize’nin eşsiz yaylaları ile buluşturur.

Şehir merkezinin güneybatısında yer alan kale, 150 metre rakıma sahip organik yollardan meydana gelmiş bir tepenin üzerine inşa edilmiştir. Bu yüksekliği kalenin şehir merkezini ve kentin her bölümünü en ideal noktadan izleyebilmek için benzersiz bir özelliğidir.

Günümüzde kalenin etrafı çay bahçeleri ile restore edilmiş ve eşsiz manzaradan tüm misafirlerin en konforlu şekilde yararlanabilmesi adına özel tesisler ile donatılmıştır. Doğal görünümü muhafaza edilen Rize Kalesi, çevresinde bulunan hizmet alanları ile modern bir hüviyete sahiptir.

 

Rize Kalesi Tarihi ve Yapısı

Rize kalesi tarihçesi, belirtilmiş olduğu gibi köklü bir geçmişe ve birden fazla medeniyetin sanatsal dokunuşuna dayanır. İlk olarak Bizans İmparatoru Justinyen döneminde iç bölümü inşa edilen kalenin dışına daha sonraki dönemlerde eklemeler yapılmıştır.

Doğal mimarisinde iç, dış ve sur bölümleri olmak üzere üç farklı alanı bulunan kalenin günümüzde bazı duvarları ve iç bölümünde yer alan inşa alanları etkili bir şekilde korunmuştur. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları ile doğallığı korunarak, modernize edilmektedir.