WhatsApp
WhatsApp
  • 05445859553

05445859553

Haber Detayı

En İyi Rize'de Çay Nereden Alınır ?

28 Mart 2021, 02:51
En İyi Rize'de Çay Nereden Alınır ?

Rize çayının dünyanın her bölgesinde bu denli ünlü olmasının ve sahip olduğu şöhretin ülke sınırlarını aşmasının en temel sebebi, şüphesiz çayın en organik hali olmasıdır. Dünyanın geri kalanında üretilen tüm çaylar belli başlı etkin maddeler içeriyor olsa da Rize Çayı, tamamen doğal ve organik ürünler ile desteklenerek sert yamaçlarda yetişir.

Rize’nin benzersiz doğal güzelliklerini ziyaret edenler için hazır bu eşsiz tabiatın etkisinde kalmışken, Rize’nin dünyaya açılan doğal lezzeti olan çayından da edinmek olmazsa olmazdır. Rize’de üretilen ve gerçek Rize çayı olan bu çaylara erişebilmek ise son derece kolaydır.

Rize’nin hemen her gezilecek alanında bulunan tesisler aracılığıyla hediyelik ya da arzu edilen miktarlarda doğal çayların satın alınabilmesi mümkündür. Özellikle şehir merkezinde yer alan Atatürk Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi gibi alanlar birçok çay üreticisinin ziyaretçiler ile buluştuğu alanlar olarak dikkat çeker.

Rize hediyelik eşya arayanların bile yoğun bir şekilde yönelmiş olduğu çaylar, hediyelik olarak özenle dizayn edilebildiği gibi kişisel kullanımlar için de özenle hazırlanır. Bu noktada Rize’nin birçok çay üreticisine ve çay markasına ev sahipliği yaptığı da belirtilmelidir.

Çayın Başkenti Rize

Çayın başkenti Rize sert yamaçlardan toplanan çayların sofralara ve masalara neşe getireceği âna kadar çayın geçmiş olduğu her aşamaya ev sahipliği yapar. Dolayısıyla Rize’de hemen her çeşitten organik çay bulmak mümkündür.

Geniş bir çeşit skalasının yanı sıra aynı zamanda bilineceği üzere çay tüketimi konusunda son derece hassas olan ülkemizde doğru çayı bulmak tiryakiler için son derece önemlidir. Damak tadına en uygun çayı bulmanın yolu ise onun doğal kokusundan faydalanmaktır.

Rize’nin hemen her köşesinde rastlayabileceğiniz çay satıcıları, küçük kavanozlar halinde tercih edilecek tüm çayların birer örneğini hazırlar. Dolayısıyla Rize’de yol üstünde herhangi bir noktada damak tadınıza en uygun çayla karşı karşıya kalmanız mümkündür.

Rize’den Çay Almadan Dönmeyin!

Rize ziyareti sonrasında çay almadan dönmek kendinize yapabileceğiniz en büyük haksızlık olacaktır. Belirtilmiş olduğu gibi yine Rize hediyelik eşya arayışında olanların da Rize Çayına yönelmesi ve yörenin bu dünyaya açılmış lezzetini doğal olarak elde etmesi imkanlıdır.

Rize’de küçük sokak aralarında minimal dükkanlar içerisinde bile rastlanması mümkün olan çay satıcıları, doğal lezzetleri ziyaretçiler ile buluşturuyor olmakla birlikte yine bilindik ve tanıdık çay markalarının Rize için özel üretim olan çayları da bu bölgede satışı sunar.